您好,欢迎来到九壹网。
搜索
您的当前位置:首页MVA方法短路电流计算MVA Method Short Circuit Calculation

MVA方法短路电流计算MVA Method Short Circuit Calculation

来源:九壹网


MVA Method Short Circuit Calculation

A Short Circuit Study is an important tool in determining the ratings of electrical equipment to be installed in a project. It is also used as a basis in setting protection devices. Computer software simplifies this process however, in cases where it is not available, alternative methods should be used. The per-unit and ohmic method are very tedious manual calculation. These hand calculations are very prone to errors due to so many conversion required. In per unit, base conversion is a normal part of the calculation method while in ohmic method, complex entities conversion.The easy way to do hand calculation is the MVA method.

In this example, we shall be presenting a short circuit study of a power system. Motors are are already lumped with ratings 37kW and below assigned an impedance value of 25% while larger motors are 17%. A 4MVA generator is also included into the system to augment the utility.

Figure 1

Utility: 33KV, 250 MVAsc (the 250MVA in this example is just assumed. Ask your utility for the actual fault level at your point of connection)

Transformer 1: 10 MVA, 33/11KV, 9% Z

11KV Bus

Generator: 4MVA, X\"d = 0.113

Transformer 2: 5 MVA, 11/6.6KV, 7% Z

Motor 1: 5MVA (Lumped), 17% Z

6.6KV Bus

Transformer 3: 2 MVA, 6.6KV/400V, 6% Z

Motor 3: 6.8 MVA (Lumped), 17% Z

400V Bus

Motor 4: 300 KVA (Lumped), 17% Z

Motor 5: 596 KVA (Lumped), 25% Z

In the event of a short circuit, the sources of short circuit current are

1. Utility

2. Generators

3. Motors

Static loads such as heaters and lighting do not contribute to short circuit.

The \"Equivalent MVA\" are:

Transformers and Motors

Generators

Cables and Reactors

In Figure 1, I have calculated the Equivalent MVAs of each equipment, writing it below the ratings.

Figure 2

Utility: MVAsc = 250MVA

Transformer 1: MVAsc = 10 / 0.09 = 111.11 MVA

11KV Bus

Generator: MVAsc = 4 / 0.113 = 35.4 MVA

Transnformer 2: MVAsc = 5 / 0.07 = 71.43 MVA

Motor 1: MVAsc = 5 / 0.17 = 29.41 MVA

6.6KV Bus

Transformer 3: MVAsc = 2 / 0.06 = 33.33 MVA

Motor 3: MVAsc = 6.8 / 0.17 = 40 MVA

400V Bus

Motor 4: MVAsc = 0.3 / 0.17 = 1.76 MVA

Motor 5: MVAsc = 0.596 / 0.25 = 2.38 MVA

Figure 3

Upstream Contribution

Starting from the utility, combine MVAs writing each one above the arrows.

At Transformer 1:

MVAsc @ 33KV = 250 MVA

MVAsc @ 11KV = 1/ (1 / 250 + 1 /111.11) = 76.87 MVA

At Transformer 2:

MVAsc @ 11KV = 76.87 + 35.4 + 29.41 = 141.68 MVA

MVAsc @ 6.6KV = 1/ (1 / 141.68 + 1 / 71.43) = 47.49 MVA

At Transformer 3:

MVAsc @ 6.6KV = 47.49 + 40 = 87.49 MVA

MVAsc @ 400V = 1/ (1 / 87.49 + 1 / 33.33) = 24.14 MVA

At 400V Motors

Motor 3: MVAsc = 24.14 x 1.76 / ( 1.76 + 2.38 ) = 10.26 MVA

Motor 4: MVAsc = 24.14 x 2.38 / ( 1.76 + 2.38 ) = 13.88 MVA

Downstream Contribution

Starting from the bottom (400V Bus), I combined MVAs writing each one below the arrows. In this bus, the motor contribution to short circuit is the sum of the MVAs of the lumped motors Motor 3 and Motor 4.

At Transformer 3:

MVAsc @ 400V = 1.76 + 2.38 = 4.14 MVA

MVAsc @ 6.6KV = 1/ (1 / 4.14 + 1 / 33.33) = 3.68 MVA

At Transformer 2:

MVAsc @ 6.6KV = 3.68 + 40 = 43.68 MVA

MVAsc @ 11KV = 1/ (1 / 43.68 + 1 / 71.43) = 27.11 MVA

At Transformer 1:

MVAsc @ 11KV = 27.11 + 29.41 + 35.4 = 91.92 MVA

Note: Two downstream plus the generator contribution.

MVAsc @ 33KV = 1/ (1 / 91.92 + 1 /111.11) = 50.3 MVA

To determine the Faults Current at any bus on the power system, add the MVA values above and below the arrows. The sum should be the same on any branch.

Example:

11 KV Bus:

From Transformer 1: MVAsc = 76.87 + 91.92 = 168.79 MVA

From Generator : MVAsc = 35.4 + 133.39 = 168.79 MVA

From Transformer 2: MVAsc = 141.68 + 27.11 = 168.79MVA

From Motor 1: MVAsc = 139.38 + 29.41 = 168.79 MVA

This is a check that we have done the correct calculation.

Ifault @ 11KV = 168.79 / (1.732 x 11) = 8.86 kA

All we have done above are three phase faults, you may ask, how about single phase faults?

For single phase faults, positive sequence, negative sequence and zero sequence impedances need to be calculated.

If = 3 (I1 + I2 + I0)

Examining the circuit in Figure 1, at the 400V Bus, on Transformer 3 contributes to the zero sequence current.

For transformers, the negative sequence and zero sequence impedance are equal to the positive sequence impedance.

Z1 = Z2 = Z0 or

MVA1 = MVA2 = MVA0

At the 400V Bus

1 / MVAsc =1/3 (1 / MVAsc1 + 1 / MVAsc2 + 1 / MVAsc0)

1 / MVAsc = 1/3 (1 / 28.28 + 1 / 28.28 + 1 / 33.33 )

MVAsc =3 x 9.93 = 29.79 MVA

If = 29.79 / (1.732 x 0.4) = 43 kA

At 6.6KV Bus

1 / MVAsc = 1/3 (1 / MVAsc1 + 1 / MVAsc2 + 1 / MVAsc0)

1 / MVAsc = 1/3 (1 / 91.17 + 1 / 91.17 + 1 / 71.43)

MVAsc = 3 x 27.83 = 83.49 MVA

If = 83.49 / (1.732 x 6.6) = 7.26 kA

Conclusion:

This example illustrates that using the MVA Method of Short Circuit

Calculation, it will be very easy to calculate the fault current at any node within a power system.

1. can this method account for NGR grounded system say at 6.6kv level?

Yes you can. The NGR is a resistor so it’s MVA will be .

But remember that it does not contribute to the fault current but instead limits it.

因篇幅问题不能全部显示,请点此查看更多更全内容

Copyright © 2019- 91gzw.com 版权所有 湘ICP备2023023988号-2

违法及侵权请联系:TEL:199 18 7713 E-MAIL:2724546146@qq.com

本站由北京市万商天勤律师事务所王兴未律师提供法律服务